Zabieramy Was na podróż do miejsca, do którego chcieliśmy przyjechać jeszcze zanim przeprowadziliśmy się do Bułgarii. Twierdza Belogradchik i towarzyszące jej skały. Podróż odbyliśmy trochę niestety "po drodze" i po macoszemu potraktowaliśmy te piękne formacje skalne.
Spis treści:
Skały Belogradchik
Jak trafnie zauważył Goethe, 'Przyroda jest księgą, której każda litera to tajemnica'. To zdanie doskonale oddaje charakter Skał Belogradchik, pełnych niezwykłych formacji i tajemniczych zakamarków.
O czym właściwie my tu piszemy? Piszemy o pięknych, czerwonych skałach, które zajmują przestrzeń o długości około 30 km i szerokości 3 km. Skały zbudowane są z różnorodnych piaskowców, bogatych w pigment hematytowy (tlenek żelaza), który nadaje im czerwonobrązową barwę. Mają one przeróżną formę - ludzi, zwierząt czy innych tworów. Skały są wplecione w piękne wąwozy, którymi można sobie zrobić fajną wycieczkę.
Skały Belogradchik, sięgające nawet 200 metrów wysokości, tworzą niezwykły krajobraz, który przyciąga podróżników z całego świata. W zasadzie jest to pewnego rodzaju ewenement światowy do takiego stopnia, że krążyła nawet plotka, że Elon Musk, znany przedsiębiorca, zainteresował się tym miejscem na tyle, iż zarezerwował stolik w jednej z lokalnych restauracji. Jak jednak można się domyślić do wizyty nie doszło.
Kaleto: Historia twierdzy Belogradchik
Twierdza w Belogradchik, położona w północno-zachodniej Bułgarii, to miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym i strategicznym. Otaczające ją monumentalne formacje skalne - o których przed chwilą pisaliśmy - działały jak naturalne fortyfikacje, co sprawiało, że była "prawie" nie do zdobycia.
Rzymianie pierwsi wykorzystali ten teren, dostrzegając jego potencjał obronny. Umocnienia wzmacniały ochronę od północnego zachodu i południowego wschodu, co umożliwiało skuteczną obronę przed najeźdźcami.
Prace archeologiczne w Belogradchiku odkryły wiele cennych artefaktów, w tym fundamenty murów, fragmenty ceramiki, żelazne groty włóczni i strzał oraz monety z czasów rzymskich cesarzy. Znaleziska te świadczą o długiej i bogatej historii tego miejsca.
W XIV wieku twierdzę znacznie rozbudował Iwan Sratsimir, władca Widyńskiego Księstwa. Dodał on dwie ściany działowe oraz obiekty pomocnicze, takie jak drewniane mosty wiszące i kamienne schody, co znacznie zwiększyło jej zdolności obronne.
Po przejęciu przez Osmanów, twierdza była dalej modernizowana i użytkowana. Na początku XIX wieku, dzięki wsparciu francuskich i włoskich inżynierów, twierdza została rozbudowana, tworząc kompleks z trzema dziedzińcami, portalami, stanowiskami strzelniczymi, magazynami amunicji i żywności, budynkami mieszkalnymi oraz warsztatami rzemieślniczymi.
Twierdza Belogradchik odegrała również ważną rolę podczas wojny serbsko-bułgarskiej w 1885 roku, kiedy to siły serbskie zostały pokonane u jej podnóża. Było to ostatnie starcie wojenne, w którym twierdza była aktywnie wykorzystywana, podkreślając jej strategiczne znaczenie w historii regionu.
Informacje praktyczne
Belogradchik zwiedzanie:
Czas pracy
Ostatnie wejście na 1 godzinę przed końcem godzin pracy
m. styczeń - marzec: codziennie - 09:00 - 17:00
Kwiecień: codziennie - 09:00 - 18:00
Maj: codziennie - 09:00 - 19:00
Czerwiec - sierpień: codziennie - 09:00 - 20:00
Wrzesień: codziennie - 09:00 - 19:00
Październik: codziennie - 09:00 - 18:00
Listopad - grudzień: codziennie - 09:00 - 17:00
Opłaty za wstęp:
Normalny 6 BGN.
Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi do lat 18) – 12,00 BGN
Uczniowie, studenci i emeryci – 4 BGN.
Korzystanie z audio przewodnika – 6,00 BGN
Dla grup liczących 10 lub więcej osób:
Uczniowie, studenci, emeryci – 3,00 BGN.
Normalny– 5,00 BGN
Opłata za korzystanie z miejsca parkingowego przed twierdzą Belogradchika:
2,40 BGN/godz
autobusy – 6,00 BGN/godz
Atrakcje Belogradchik: Co warto zobaczyć?
Oprócz samej twierdzy czy czerwonych skał region ma dużo jeszcze innych atrakcji, które warto zobaczyć. Pomimo, że sami jeszcze tam nie byliśmy z kronikarskiego obowiązku musimy je wymienić :)
Obserwatorium Astronomiczne Instytutu Astronomii Bułgarskiej Akademii Nauk położone jest w odległości 100 metrów od Twierdzy Belogradchik. Można się umówić podobno na nocne oglądanie gwiazd z tygodniowym wyprzedzeniem.
Jaskinia Magura- chroniona przez UNESCO jaskinia krasowa, w której w środku znajduje się winiarnia :) Całkowita długość otwartych chodników wynosi około 2500 m.
Wodospad “Бела Вода” с. Стакевци
Jezioro Rabiszko
Jaskinia „Weneka”.
Jaskinia Lepenica
Lot balonem- region ten aspiruje do bułgarskiej wersji Kapadocji. Raz do roku odbywa się fiesta balonowa
Coroczny letni festiwal.„Opera na Szczytach – Belogradczik i Skały” –
Miasto Belogradchik
Miasto Belograchik samo w sobie, być może nie przyciągnie nas urbanistyką czy architekturą. Jest to małe miasto o zwartej zabudowie, miejscami pagórkowate. Wąskie, dość przytulne, często pokryte kostką brukową, ulice albo się toczą, albo szybko lecą wyżej znajdujące się domy typu osmańskiego. A wszystkie drogi prowadzą do twierdzy potężnej górskiej twierdzy, która istniała już w czasach rzymskich.
Posiada plac centralny z małym parkiem gdzie można usiąść i odpocząć. Da się zauważyć również działalność lokalnego środowiska artystycznego, gdyż na skrzynkach elektrycznych są namalowane ciekawe "murale", albo "skrzynkale"?
Gdzie zjeść w Belogradchik?
Niestety w tej materii nie możemy za bardzo pomóc, ponieważ my korzystaliśmy z własnego prowiantu. W wujku Google, możemy jednak znaleźć informację o restauracji Pri Ivan / При Иван. Możecie sprawdzić i nam napisać :)
Podsumowanie
Twierdza Belogradchik to prawdziwa perła Bułgarii. Jej historia sięga czasów rzymskich, a unikalne położenie wśród czerwonych skał sprawia, że jest to miejsce niezwykłe i zapierające dech w piersiach. Jeśli planujesz podróż do Bułgarii, koniecznie odwiedź Belogradchik. To przygoda, którą zapamiętasz na długo!
Bardzo się nam spodobały wschody i zachody w tym miejscu. Jest niezwykle fotogeniczne dla fotografii z drona. Można przepięknie się zagubić w labiryncie tamtejszych skałek. Polecamy!
Przydały się informacje? : )
Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.
Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)
Napisanie tego postu zajęło ok 6h.
Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)
Blogi takie jak ten, mogą się tylko utrzymać ze wsparcia czytelników, przeglądających.
Serdecznie dziękujemy!
Comments