top of page

Bułgaria waluta

Wyjeżdżamy z Polski na nasze upragnione wakacje w Bułgarii. Jak się przygotować do takiego wyjazdu? Jak zaoszczędzać na wymianie walut? Gdzie najlepiej wymienić walutę? Dlatego piszemy ten wpis, żeby ułatwić Tobie podjęcie decyzji i podzielimy się naszym skromnym doświadczeniem.


Pierwsza rada:

Kup gotówkę


Dlaczego warto kupić gotówkę? Gdy jedziemy samochodem do Bułgarii, albo z już w najbliższej okolicy przejścia granicznego możemy się spotkać z problemem płatności kartą. Skoro blisko granicy występuje taki problem, również w innych częściach możemy się spotkać z problemem płatności kartą.

Dlaczego tak jest? Wynika to po części z systemu bankowego i drobni sprzedawcy mówią, że im się to najczęściej po prostu nie opłaca.


Z drugiej strony, ale aż tak źle nie jest. W większych sklepach, zagranicznych, z dużym obrotem gotówki śmiało możemy płacić kartą, zegarkiem, czy telefonem.


Spis treści:


W Bułgarii jaka waluta?

W Bułgarii obowiązującą walutą jest Lew.

Kurs lewa wynosi 1 EUR = 1,95595 BGN i jest to stały kurs. Kurs złotego do lewa będzie zatem uzależniony od zmian EURO względem złotego.


Możemy się spotkać z :

 • Banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 lewów

 • Monety:1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek oraz 1, 2 lewa


No dobrze, zachodzi zatem pytanie skąd wziąć lewy? Mamy kilka opcji:

 • Karta wielowalutowa typu Revolut, Wise czy z naszego banku jeśli mamy taką opcję. Wówczas wypłacamy lewa z bankomatu w Bułgarii.

 • Wymiana złotówki na lewa w Polsce

 • Wymiana złotówki na lewa w Bułgarii

 • Wymiana w Polsce złotówek na euro i w Bułgarii euro na lewy.

Co wybrać?


Kantory Bułgaria


Według nas najgorszą możliwą opcją jest skorzystanie z usługi kantoru i ta opcja ma sens naprawdę w ostateczności. My mieszkamy na tzw. bułgarskiej prowincji w niedużym mieście, w którym jest tylko jeden kantor. Sami rozumiecie do czego prowadzi brak konkurencji.

Wiadomo, że podczas wakacji nad bułgarskim morzem, czy w stolicy- Sofii, sytuacja może wyglądać inaczej.


Jedynym plusem kantoru w Polsce może być oszczędność czasu, czy po prostu nie zakładanie kolejnego konta około bankowego.


Nie opłaca się wymieniać pieniędzy w Polsce i zabierać lewów do Bułgarii. Bułgarskie lewy to niszowa waluta w naszym kraju, więc kursy jej wymiany po prostu nikomu się nie opłacają :)


Zdecydowanie lepiej już kupić trochę EURO w Polsce, które może się nam przydać na autostradzie w Serbii, przy kupnie winietek, czy opłacie za most.


Na co uważać przy wymianie walut?

 • Kantory hotelowe proponują kiepskie kursy wymiany walut.

 • Pomysł wymiany pieniądzy zaraz po przylocie na lotnisku w Bułgarii, też nie jest najlepszy. Kantory na lotnisku oferują najczęściej nie atrakcyjne kursy wymiany walut.

 • Niektóre kantory w Bułgarii pobierają prowizję za wymianę walut. Są też takie, które nie pobierają dodatkowych opłat — poznamy je po napisie „No comission”. Nie znaczy to jednak, że kantory te działają charytatywnie i nie zarabiają na wymianie walut. Opłaty są ukryte w kursie wymiany walut, zazwyczaj niższym niż średni kurs rynkowy. Możemy po prostu się zapytać ile dostaniemy za daną kwotę, wcześniej sprawdzając jaki jest aktualny kurs złotego, euro.

 • Zawsze liczymy!

Jak czytać tabelę kursu walut?


W Polsce możemy się spotkać z oznaczeniem KUPNO i SPRZEDAŻ. Kto kupuje? Kto sprzedaje?

Kupującym jest kantor i oznacza to cenę po jakiej kantor kupi daną walutę.

Sprzedającym również jest kantor i mówi nam to o cenie po jakiej kantor sprzeda nam daną walutę.


Bułgaria : Kiedy euro?


Mimo, że w wielu miejscach w Bułgarii możemy się spotkać z opcją płatności w EURO, to warto dobrze przemyśleć takie rozwiązanie. Obiekt stosuje wówczas swój własny przelicznik, który będzie odbiegać od ceny rynkowej.

Opcja wymiana w Polsce złotówek na euro i w Bułgarii euro na lewy również będzie miała swój minus, gdyż zawsze będzie to podwójne przewalutowanie i za każdą taką transakcję się płaci.


Posiadanie euro i wymiana na lewa, będzie korzystna, gdy:

 • zarabiamy w euro,

 • mamy oszczędności z pozostałych wakacji,

 • albo po prostu dostaliśmy od kogoś.

Wiele osób zastanawia się, kiedy będzie można płacić w euro w Bułgarii?


Istnieją plany przystąpienia Bułgarii do strefy euro, nie ustalono jednak oficjalnej daty jej wejścia. Przystąpienie do strefy euro wymaga spełnienia określonych kryteriów ekonomicznych oraz spełnienia określonych zobowiązań. Kryteria te obejmują utrzymanie stabilnego kursu walutowego, niską inflację i wykazanie stabilności fiskalnej.


Bułgaria poczyniła postępy w dostosowaniu swojej polityki gospodarczej do wymogów związanych z przyjęciem euro, ale wciąż pozostaje kilka wyzwań do pokonania. Decyzja o przystąpieniu do strefy euro ostatecznie należy do bułgarskiego rządu i Unii Europejskiej. Niemniej można powiedzieć, że Bułgaria zrezygnowała z przyjęcia euro w styczniu 2024 roku, ale czas pokaże, kiedy to nastąpi.


Czym płacić w Bułgarii? — najlepsze rozwiązanie


Naszym subiektywnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z karty wielowalutowej typu Revolut, Wise czy Zen.

Dlaczego?

 • oszczędności na przewalutowaniu, dzięki korzystnym kursom,

 • kontrola nad swoimi wydatkami, dzięki lepszemu śledzeniu poszczególnych walut,

 • wypłata gotówki w różnych walutach w bankomatach za granicą,

 • możemy z niej korzystać na całej trasie do Bułgarii i płacić w lokalnych walutach

Nie będziemy reklamować konkretnej usługi, ponieważ nie jest to wpis sponsorowany. Każde rozwiązanie ma swoje lepsze i gorsze strony. Trzeba po prostu się wgryźć jakie rozwiązania ktoś proponuje, jakie są opłaty, czy aplikacja jest dla nas czytelna.


 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Napisanie tego postu zajęło ok. 4 godziny.

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę. :)


Blogi takie jak ten, mogą się tylko utrzymać ze wsparcia czytelników, przeglądających.

Serdecznie dziękujemy !

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page