top of page

Bułgarska przyroda

Zaktualizowano: 7 kwi 2023


Przyroda w Bułgarii

Jeśli tylko będziesz hipsterem turystyki :) i postanowisz zwiedzać Bułgarię poza nadmorskim regionem możesz się zaskoczyć. Właśnie przyroda tego kraju jest jedną z rzeczy, którą bardzo sobie cenią Polacy mieszkający w Bułgarii. Wystarczy całkiem niedaleko wyskoczyć z miasta i możesz napawać się piękną przyrodą. Prawdopodobnie nie będą to miejsca, które z marszu zostaną światowym celem turystyki i nie zawsze za ich sprawą zostaniesz królem Instagrama :)

I właśnie w tym jest piękno. W Bułgarii możesz znaleźć ogrom miejsc, w których poczujesz swobodę i bez problemu możesz podróżować w typie slow. Bez spiny.


Oficjalne strony podają, że około 70% powierzchni kraju zajmują tereny płaskie i pagórkowate, a 30% góry. My osobiście póki co byśmy te proporcje odwrócili, ponieważ mieszkamy na przedgórzu i bardzo lubimy spędzać czas w górach, dlatego nasze wrażenie z proporcji powierzchni jest całkiem odmienne. O wzniesieniach nie będziemy się tu za bardzo rozpisywać, ponieważ na naszym blogu górom poświęcimy osobny dział.


W kraju róż mamy 3 parki narodowe. Park Narodowy "Centralny Bałkan", Park Narodowy "Riła" i Park Narodowy "Pirin".

Park Narodowy "Centralny Bałkan"

Znajduje się w samym sercu Bułgarii i dzieli ten kraj na dwie części.

Właśnie w tym parku i w parku Pirin występuje jeden z symboli bułgarskiej przyrody Еделвайсът czyli, Leontopodium alpinum. Ta mała roślina jest na tyle rzadka, że ze względu na nią został utworzony rezerwat "Козя Стена" (Kozia Ściana).

Najwyższy szczyt tego regionu to Botew- 2376m. W nim znajdziemy także najwyższy wodospad bułgarski- Rajski Wodospad/Райското Пръскало-124.5 metra wysokości.


Park Narodowy "Riła".

Przykuwa naszą uwagę w nim fakt, że znajduje się tam ponad 100 szczytów o wysokości ponad 2000 metrów. Wśród nich najwyższy szczyt na całym Półwyspie Bałkańskim tj. Musala- 2925m.


Park Narodowy "Pirin"

Skoro jesteśmy przy rekordach, to znajduje się w nim najstarsze bułgarskie drzewo i jedno z najstarszych iglastych drzew na świecie, tj. Байкушева мура/ Bajkuszewa Mura. Szacuje się, że ma ponad 1300 lat. Jego przybliżone wymiary to: wysokość 26 metrów, średnica 2,48 metra i obwód 7,80 metra.

W granicach obszaru parku znajduje się Szczyt Vihren , który jest najwyższym szczytem Gór Pirin - 2914 m.n.p.m. W Pirin znajdują się 33 szczyty powyżej 2600 m.


Nie będziemy za bardzo się rozpisywać o różnorodności biologicznej, ilości występowania gatunków, gdyż po prostu się na tym nie znamy. Oficjalne źródła podają 2234 atrakcje przyrodnicze. Dwa z obiektów przyrodniczych - Park Narodowy Pirin i Rezerwat Srebarna - znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.


Co zauważyliśmy sami to naprawdę bardzo duża ilość utworzonych ścieżek ekologicznych, czyli po prostu tras spacerowych, które występują tu w rozmaitym wymiarze.


Podsumowując.

Bułgaria, czyli kraj miodem i winem płynący. Pachnący różą, lawendą i ziołami ma bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom natury. Znajdzie tu dla siebie miejsce osoba wędrująca szlakiem górskim, eksplorująca jaskinie czy wpatrująca się w niebie ku obserwacji ptaków.


 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)

Serdecznie dziękujemy!


25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Baza danych o Bułgarii 2.0

Szeroka lista blogów, które wspominają w swoich wpisach na temat Bułgarii. Mamy nadzieję, że dzięki takiej liście łatwo znajdziesz potrzebne informację. Może kogoś zdziwić, takie nasze podejście, ale

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page