top of page

Bułgarskie gorące źródła

Zaktualizowano: 7 kwi 2023

Czy Bułgaria jest Islandią południowego-wschodu?


Gdy myślimy o gorących źródłach zapewne na myśl pierwsza nam przychodzi właśnie Islandia, Węgry czy Słowacja. W różnych miejscach możemy znaleźć rozmaite informacje na temat ilości źródeł ciepłej wody ukrytej w ziemi bułgarskiej. Kilka z nich podaje, że jest ponad 600 źródeł mineralnej wody, z których 80 na 100 ma właściwości lecznicze i temperaturę wody ponad 20 stopni. Dla celów gospodarczych wykorzystanych jest zaledwie 240 źródeł.


Z ich właściwości korzystali już Trakowie- lud zamieszkujące te tereny, czy też Rzymianie.

W czasie panowania Rzymian utworzono tutaj miejsca do balneoterapii:

Hisar - starożytna Augusta, Kiustendił – Pautalia, Burgaskie łaźnie mineralne – Aqua calite (później Termopolis), Saparewa bania – Germaneia, Sliwenski bani – Tanzos i Sofia – Ulpia Serdika, Odesos – Warna.

Widać więc, że korzystanie z takich form spędzania czasu, czy też relaksu ma też kontekst historyczny. Tak poznawać historię to my lubimy :)


Najwyższą temperaturę ma źródło mineralne w Sapareva Banya, które jest jedynym gejzerem-fontanną w Bułgarii i Europie kontynentalnej z ciepłą wodą (103ºС). Gejzer z zimną woda możemy znaleźć również we wsi Herľany na Słowacji.


Stolicą Spa turystyki w Bułgarii jest niewątpliwie Velingrad, do którego można dojechać słynną Rodopską kolejką wąskotorową. Skąd miano stolicy? Wystarczyło tylko 80 źródeł wody mineralnej :)

Podrzucam Wam interaktywną mapę mineralnych źródeł. Co stolica, to stolica :)


Interesujące również jest to jaki dokładny opis, skład chemiczny towarzyszy każdemu z takich miejsc. Choć daleko nam mimo wszystko do szamaństwa :), to na prawie każdą chorobę można znaleźć odpowiednie źródło wody termalnej.


My jak na razie osobiście skorzystaliśmy ze źródeł we wsi Chiflik, w rejonie Łowecza. Bardzo miło wspominamy to miejsce, choć wybór pory roku w naszym wypadku nie był prawdopodobnie najlepszy, gdyż był ciepły czerwiec i słońce dodatkowo grzało wodę :)


To co, wpadasz się wygrzać do Bułgarii?


 

Jeżeli znalazłeś wartościową informację,

możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)

Serdecznie dziękujemy!45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page