top of page

Co warto kupić w Bułgarii?

Zaktualizowano: 7 sie 2023

Jedziemy na nasz długo oczekiwany urlop, miło spędzamy czas, a później chcemy zabrać ze sobą jakąś pamiątkę z tego kraju - coś, co będzie nam przypominać o naszej wakacyjnej przygodzie. I tutaj pojawia się dylemat: co warto kupić w Bułgarii?

Opiszemy tutaj nasze subiektywne spostrzeżenia oraz obserwacje, czyli to, co nasi goście zabierają ze sobą do Polski. Idziecie z nami na zakupy?


Spis treści:

Co warto kupić w Bułgarii?

-8 propozycji


1. Bułgarskie ceramiczne upominki

To jest prawdopodobnie nasz numer 1. Po prostu kochamy bułgarską ceramikę i mamy ją w naszym mieszkaniu tutaj w Bułgarii. Artur też ma do niej osobisty stosunek z innego powodu - od dziecka w domku letniskowym jego rodziny były takie wytwory. Choć wówczas nie wiedział za bardzo o ich pochodzeniu, to teraz okazuje się, że mieszka w regionie, który słynie z wytwarzania ceramiki w przeróżnej postaci.


Można kupić bułgarską ceramikę jako:

-talerze

-kubki

-garnki

-kieliszki

-puchary


Gdzie kupić? Lokalne targowisko, sklep z pamiątkami


Może napiszemy oddzielny wpis o ceramice bułgarskiej, jakie są szkoły jej wytwarzania, jaka jest historia. Dajcie znać, czy chcecie czegoś więcej się o niej dowiedzieć!


2. Ljutenica (Лютеница)

ZZ naszych obserwacji wynika, że jest to jedna z podstaw bułgarskiej kuchni i znajduje się w wielu daniach. Podobno nie można bez niej żyć :) Gdy podróżujemy samolotem, problemem może być zabranie jej w bagażu podręcznym. Gdy mamy możliwość, polecamy zabranie ze sobą tej potrawy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to pasta warzywna z ostrymi papryczkami. My osobiście i wielu lokalsów polecamy lutenicę z firmy Deroni. Najbardziej odpowiada nam smak z tej firmy. Kto wie, może i Tobie? :) I nie, nie jest to płatna reklama :)


  • Gdzie kupić? Każdy sklep spożywczy


3. Bułgarski miód

Bułgaria jest jednym z większych producentów miodu w Europie. Bardzo prawdopodobne, że gdy widzisz w Polsce napis, że miód pochodzi z kraju UE, to właśnie z Bułgarii. Można powiedzieć, że jest to kraina miodem płynąca :)


O zaletach miodu nie będziemy tutaj pisać, ale dlaczego warto kupić miód w Bułgarii? Powodem jest cena - możesz się miło zaskoczyć. Gdy bierzesz większą ilość albo masz umiejętności handlowania na wysokim poziomie, nawet cena może być o połowę niższa w porównaniu do tego, co w Polsce. Możesz też natrafić na rodzaje, które rzadziej występują w Polsce.


  • Gdzie kupić? Najlepiej na lokalnym targu, albo po drodze u producenta

4. Bułgarskie wino

Biorąc pod uwagę cenę produktów mlecznych w Bułgarii, nie jest to kraina mlekiem i winem płynąca. Natomiast kraina winem i miodem płynąca byłaby już jak najbardziej adekwatna. Wino jest nierozerwalnie związane z Bułgarią i częścią jej kultury. Na pewno jest to dobry pomysł na pamiątkę z Bułgarii czy też prezent wakacyjny dla rodziny.


Jakie wino kupić?

Wiecie, jak to jest, każdy ma inne preferencje. Napiszemy nieco bardziej ambitne propozycje oraz te najbardziej powszechne.


Z win najbardziej dostępnych my osobiście lubimy wina z winiarni Minkov Brothers, Cheval de Katarzyna czy Melnik. Z bardziej ambitnych propozycji, według bułgarskich oskarów winnych za rok 2022, pierwsze trzy miejsca to:

  1. Bratanov 3-Blend Cabernet Franc & Merlot & Rubin 2018

  2. Edoardo Miroglio Reserve Elenovo Cabernet Franc Veti Lozia 2018

  3. Medi Valley Black by Incanto 2019

5. Przyprawy

Czasem jest tak, że tylko gdy kupimy lokalną przyprawę będziemy mogli próbować odtworzyć smak naszej wakacji w Bułgarii. Jakimi przyprawami warto się zainteresować?


Szarena Sol- czyli bułgarska mieszanka kolorowej soli. W jej skład wchodzą różne przyprawy stąd pomarańczowy kolor. My nie wyobrażamy sobie kuchni bez niej. Ciekawe czy to widać? :)


Czubryca- głównym jej składnikiem jest cząber górski. Często występuje również jako mieszanka przypraw takich jak: cząber górski, papryka czy sól


Balkanska rusenica ( Балканска Ръсеница)- miks szarenej soli z aromatycznymi bułgarskimi ziołami. Nie tzreba dodawać później soli do dań :) Do dań z bobem, soczewicą, grochem czy flaczków.


Gdzie kupić? Każdy sklep spożywczy, lokalny targ


6. Herbaty ziołowe

Wśród naszych bułgarskich przyjaciół przyjęło się, że gdy prosimy o herbatę do picia, to się pytają: "A co, chory jesteś?" :) W Bułgarii na każdą chorobę można prawie znaleźć odpowiednią herbątę. Związane jest to z popularnością i powszechnością ziół.


Trudno będzie wymienić wszystkie, ale najbardziej powszechny jest chyba mursalski czaj (Мурсалски чай)


Gdzie kupić? Sklep spożywczy, targ


7. Produkty różane

Gdyby kończyć mój opis Bułgarii, to bym powiedział, że jest to kraj miodem i winem płynący a pachnący różą.

Bułgarska jest jednym z największych producentów olejku różane i produktów na nim opartych. Znajdują się tutaj doskonałe ziemię i klimat pod jej uprawę. Jest nazywana płynnym złotem, ze względu na właściwości i wysoką cenę.


Co można kupić?

  1. Gotowe zestawy prezentowe dla kobiet i mężczyzn

  2. Perfumy

  3. Produkty do aromaterapii

  4. Produkty dla całego ciała

  5. Świeczki

Gdzie kupić? Sklepy z pamiątkami, podczas festiwalu róż, sklepy interentowe, sklepy z kosmetykami


8. Magnesy

Naszym zdaniem nic tak pięknie nie zdobi lodówki jak magnes z naszych wakacji.

Warto zwrócić szczególną uwagę na te, ręcznie wykonane, z wypukłościami. Niektóre wykonane z niezbyt trwałych materiałów, ze słabym zdjęciem po czasie mogą zblednąć. Dlatego my zazwyczaj wyszukujemy magnesów takich z wypustkami.


Gdzie kupić? Stragany, sklepy z pamiątkami, u rękodzielników


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że chociaż trochę ułatwiliśmy Tobie wybór wakacyjnej pamiątki, wspomnień z wakacji i dzięki temu dłużej będziesz wracać w pamięci do Twoich bułgarskich wojaży.


 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Napisanie tego postu zajęło ok 3h.

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę. :)


Blogi takie jak ten mogą się

utrzymać tylko ze wsparcia czytelników, przeglądających.

Serdecznie dziękujemy!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page