top of page

Ruse - mały Wiedeń ?

Zaktualizowano: 30 mar 2023


Spis treści

Dlaczego " mały Wiedeń" ?


Ruse jest uważane za jedno z ładniejszych bułgarskich miast. Choć określenia typu Paryż wschodu, mały Wiedeń często są trochę na wyrost. W wypadku Ruse wydaje się nawet uzasadnione. Dlaczego?


Ruse jest miastem, które jako jedno z pierwszych wprowadziło plan zagospodarowania przestrzennego, co jest widoczne w ścisłym centrum miasta. W nim możemy znaleźć liczne ornamenty, które spacerując wieczorem wpływają na klimat zwiedzania.


Miano "małego Wiednia" jest stosowane dla Ruse ze względu na podobieństwa między architekturą Ruse, a architekturą Wiednia. W XIX wieku miasto rozwijało się szybko i było uważane za jeden z najważniejszych ośrodków kultury i handlu w Bułgarii. W tym czasie miasto przyciągało wielu artystów, kupców i innych przedstawicieli elity, którzy byli inspirowani wzorcami architektonicznymi Wiednia.


Architekci z Austrii przyjeżdżali do Ruse i zaprojektowali wiele budynków w stylu neobarokowym, neorenesansowym i secesyjnym, które przypominały architekturę Wiednia. Wiele z tych budynków zachowało się do dzisiaj i stanowi dziedzictwo kulturowe miasta.


Podsumowując, miano "małego Wiednia" jest używane dla miasta Ruse ze względu na podobieństwa między architekturą Ruse a architekturą Wiednia, które wynikają z kulturalnych i historycznych związków między tymi dwoma miastami.


Krótka historia


Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to na jego terenie istniała osada tracka znanego jako Artes, a później rzymska twierdza znanego jako Sexaginta Prista. To rzymskie określenie nawiązuje do "miasta sześćdziesięciu statków".


W średniowieczu Ruse było ważnym ośrodkiem handlowym, będącym punktem przesiadkowym między Konstantynopolem a Europy Środkowej. W XVI wieku Ruse stało się częścią Imperium Osmańskiego, a w XVIII wieku miasto zaczęło się rozwijać, szczególnie dzięki handlowi z Rosją.


W 1877 roku Ruse odegrało ważną rolę w wojnie rosyjsko-tureckiej, gdyż to właśnie tutaj Rosjanie przekroczyli Dunaj i rozpoczęli swój marsz na Sofię i Stambuł. W wyniku wojny Ruse zostało wyzwolone spod tureckiej okupacji i stało się częścią niepodległej Bułgarii.


Miasto Ruse było również jednym z przystanków trasy Orient Expressu. Pociąg zatrzymywał się wówczas w mieście Giurgiu po stronie rumuńskiej, pasażerowie przepływali promem na drugi brzeg Dunaju i kontynuowali swoją podróż pociągiem.


W okresie międzywojennym miasto rozwijało się dynamicznie, zwłaszcza jako ważny port nad Dunajem. Po II wojnie światowej Ruse stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, a także centrum kulturalnym i naukowym w regionie. Współcześnie Ruse jest jednym z największych miast w Bułgarii i ważnym ośrodkiem przemysłowym, turystycznym i kulturalnym na północy kraju.


Miasto pierwszych rzeczy

Wszystko, co później przeżyłem, zdarzyło się kiedyś w Ruse ( Elias Canetti )


Ruse jest uważane za miasto pierwszych rzeczy w Bułgarii z wielu powodów.


Po pierwsze, Ruse było pierwszym miastem w Bułgarii, które otrzymało elektryczne oświetlenie uliczne. W 1897 roku na ulicach miasta pojawiły się pierwsze lampy elektryczne, co zapoczątkowało rewolucję technologiczną w kraju. Ruse stało się wówczas symbolem nowoczesności i postępu, a jego mieszkańcy mieli możliwość korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych przed innymi miastami w Bułgarii.


Po drugie, Ruse było pierwszym miastem w Bułgarii, które miało regularne połączenie kolejowe z resztą Europy. W 1866 roku otwarto linię kolejową łączącą Ruse z Wiedniem, co umożliwiło swobodny przepływ towarów i osób między miastem a resztą kontynentu. "Mały Wiedeń"? Kolejny argument dlaczego takie określenie. Dzięki temu Ruse stało się ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym, a także punktem wyjścia dla wielu wycieczek turystycznych.


Po trzecie, Ruse było również pierwszym miastem w Bułgarii, w którym powstała szkoła wyższa. W 1865 roku otwarto Akademię Handlową, która kształciła przyszłych przedsiębiorców i ekonomistów. Szkoła ta była bardzo innowacyjna w swoim podejściu do nauczania, a jej absolwenci mieli znaczący wpływ na rozwój gospodarczy kraju.


Co jeszcze?

Pierwszy prywatny bank w Bułgarii - Girdap

Pierwszy browar w Bułgarii- "Sveta Petka" 1868/1876(?)

Pierwsza drukarnia w Bułgarii- 1864

Pierwsze miasto, które nazywało ulice w Bułgarii- 1865

Pierwszy pokaz kinowy w Bułgarii 1897

Pierwszy noblista bułgarski- Elias Canetti 1981

Pierwszy bułgarski przemysł naftowy 1933

Pierwszy most na Dunaju z Rumunią 1953


Co zobaczyć?


Naszym numerem jeden są przede wszystkim bulwary nad Dunajem. Spacer tam przy zachodzie słońca jest naprawdę przyjemny. Jest to najbardziej zadbany fragment miasta. Niektórzy chwalą sobie rybkę w restauracjach na statkach czy rejs po Dunaju, gdzie płynie się pod mostem Ruse-Giurgiu. Odległość od jednego brzegu, do drugiego brzegu wynosi ok. 900 metrów. Cena wynosi 25lv. My jednak nie skorzystaliśmy z tej opcji.


Same centrum jest urokliwe, wiele budynków może przypominać Wiedeń, ślady dawnej historii miasta. Część czeka na odrestaurowanie. Budynki są zdobione pięknymi ornamentami. Na budynkach znajduje się kod QR, który prowadzi do strony internetowej Gradored, gdzie można znaleźć informacje o każdym budynku w wielu językach.Interesującym punktem jest również Dworzec Główny Ruse ( Централна жп Гара). Warte uwagi jest przede wszystkim jego odnowione wnętrze. Z samego peronu, można zobaczyć od góry, także mały kolejowy ogród w stylu francuskim. Dla młodszych pokoleń ciekawe murale, jak i komunistyczne mozaiki od zewnątrz.


Jeśli chcielibyśmy zobaczyć miasto z góry, można się udać na punkt widokowy Leventa, z którego widać Rumunię, całe miasto Ruse oraz jest przy nim wieża telewizyjna, w której to niegdyś funkcjonowała restauracja. W planach było zamontowanie na tej wieży mechanizmu, znanego z Berlina. Niestety coś nie pykło :(


Myśleliśmy jeszcze o odwiedzeniu Ekomuzeum. Muzeum prezentuje wiele zwierząt, które żyją lub żyły wzdłuż Dunaju. Jednak czas i plany nie pozwoliły na jego zwiedzenie.


Gdzie zjeść?W samym Ruse jedna z bułgarskich podróżniczek ( Lora Travels), polecała spróbowanie azjatyckiego street foodu. Można zjeść паучи с кайма( mięsem mielonym), albo паучи с пилешко филе (z kurczakiem). Cena niecałe 2 lewa. Spróbowaliśmy i faktycznie bardzo dobre. Stosunek jakości do ceny znakomity :) Możecie znaleźć to miejsce TU.


Wypiliśmy kawę również w lokalnej palarni kawy i kawiarni przy niej. Kawa była naprawdę bardzo dobra. Miejscówkę możecie znaleźć TU .


Co poleca bułgarska blogosfera?


My jednak nie odwiedziliśmy tych miejsce, więc chętnie poznamy Wasze opinie.


Gdzie spać?

Kolejna rubryka z tłumaczeniem się ;) Co poradzimy na to, że nie skorzystaliśmy z opcji noclegu.

Jednak poczytaliśmy, pooglądaliśmy bułgarskich źródeł. I co one rekomendują?


PodsumowanieRuse to naprawdę interesujące miasto. Gdy jedziemy przez Rumunię nad bułgarskie morze, to zdecydowanie warto tu się zatrzymać, żeby zrobić sobie przerwę. Również gdy już mieszkamy w Bułgarii, to także pobyt w tym mieście może być ciekawy. Zwłaszcza, że najbliższa okolica Ruse kryje w sobie zabytki UNESCO, jaskinie czy inne ciekawe miejsca godne eksploracji. Jest gdzie wypić dobrą kawę, gdzie zjeść coś nieoczywistego, albo romantycznie pospacerować wzdłuż Dunaju.


Z drugiej strony, żeby specjalnie z Polski tutaj jechać/lecieć? No to, może niekoniecznie.


Ale, jak to zwykle bywa, wrażenia z pobytu w danym miejscu zależą od wielu czynników i są sprawą bardzo indywidualną. Chętnie poznamy Wasze, jeśli byliście już w Ruse.


 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)

Blogi takie jak ten, mogą się tylko utrzymać ze wsparcia czytelników, przeglądających.

Serdecznie dziękujemy!


77 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page