top of page

Veliko Tarnovo- prawie jak Matera?

Zaktualizowano: 9 kwi 2023

Kontynuując serię miast w Bułgarii, które przypominają nam znane europejskie, polskie destynacje, zawitaliśmy do Veliko Tarnovo (Велико Търново).

Pod pewnymi względami, Veliko Tarnovo może przypominać włoską Materę ze względu na ich podobne położenie i architekturę.


Veliko Tarnovo przypomina włoską Materę.
Widok na Veliko Tarnovo- prawie jak Matera?

Oba miasta są położone na wzgórzach, a ich stare miasta mają kamienne budynki, wąskie uliczki i schody. W obu miastach można zobaczyć wiele zabytkowych budynków, a także piękne widoki na otaczające krajobrazy.


Jednakże, kultura i historia tych miast są zupełnie różne. Matera jest znana przede wszystkim jako miasto jaskiń, z charakterystycznymi domami i kościołami wykutymi w skałach, oraz związana jest z tradycjami wina i kuchnią włoską. Natomiast Veliko Tarnovo jest związane z historią i kulturą Bułgarii.


Mimo pewnych podobieństw, Veliko Tarnovo i Matera są unikalnymi miastami z różnymi kulturami i tradycjami, co czyni je wyjątkowymi w swoim rodzaju.


Jaki jest charakter miasta?

Veliko Tarnovo to piękne i malownicze miasto, które jest pełne historii, kultury i dziedzictwa kulturowego. Znane jako stolica Drugiego Carstwa Bułgarskiego, miasto ma długą i fascynującą historię, która przyciąga turystów z całego świata.


Jego położenie na wzgórzach nad rzeką Jantrą daje mu piękne widoki, a zabytkowa starówka z wąskimi uliczkami, kamiennymi domami i malowniczymi sklepikami z pamiątkami przyciąga turystów chcących poczuć klimat dawnych czasów.


Veliko Tarnovo to także ważny ośrodek kulturalny, z wieloma muzeami, teatrami, festiwalami i wydarzeniami artystycznymi. Miasto ma wiele restauracji, kawiarni i barów, które oferują tradycyjne bułgarskie jedzenie i napoje, a także kuchnie z całego świata.


Ze względu na swoją historię i piękne położenie, Veliko Tarnovo jest popularnym miejscem turystycznym i jednym z najważniejszych miast w Bułgarii.Widok z twierdzy Carevec na resztę miasta Veliko Tarnovo
Veliko Tarnovo nocą


Jaka jest historia Veliko Tarnovo?

W X wieku, Bułgaria była podzielona na kilka księstw, a Veliko Tarnovo było jednym z ważniejszych ośrodków. W 1185 roku, bracia Asen i Piotr wywołali powstanie przeciwko bizantyjskiemu panowaniu i założyli Drugie Carstwo Bułgarskie, z Veliko Tarnovo jako stolicą.


W ciągu następnych wieków miasto było kluczowym ośrodkiem kulturalnym i politycznym, a także ważnym miejscem handlu. W 1393 roku miasto zostało zdobyte przez Turków Osmańskich, a Drugie Carstwo Bułgarskie zostało zlikwidowane.


Podczas okupacji osmańskiej, Veliko Tarnovo było ważnym ośrodkiem walki narodowej Bułgarów. W 1877 roku miasto zostało odbite przez rosyjską armię, co zakończyło okres osmańskiej okupacji Bułgarii.


Co można zobaczyć?


Widok na twierdzę Carevec w Veliko Tarnovo
Twierdza Carevec

Największą atrakcją w mieście jest twierdza Carevec. Nie była ona w zasadzie twierdzą sensu stricte, a twierdzą-miastem gdzie mieszkało około 3000 osób w blisko 470 domach. Biorąc pod uwagę umiejscowienie, można się zastanowić jakim cudem Turcy zdobyli ją.


Dziś niewiele zostało i w środku można zobaczyć głównie ruiny, pospacerować się fragmentami murów, wejść na jedną basztę. Dlatego, żeby w pełni zrozumieć historię i znaczenie twierdzy i pomóc wyobraźni dobrze jest zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem, który uraczy nas ciekawostkami.


Osobiście zdziwiliśmy się ile czasu nam zajęło zwiedzanie tej twierdzy, wszystkich zakamarków. Fakt jest, że nie należymy do najszybszych turystów- wiadomo zdjęcia się same nie zrobią :)-, więc jeśli i Wy macie takie problemy, to najlepiej zacząć zwiedzać po samym otwarciu bram.


Twierdza jest jednak z zewnątrz niezwykle fotogeniczna. Gdy połączy się to z spektaktem dźwięk i światło, który się odbywa na jej murach podobno jest genialnie. My jednak nie mieliśmy tego szczęścia za pierwszym razem, aby trafić na darmowy spektakl, który jest od czasu do czasu przy okazji świąt narodowych, czy dni miasta. Na płatny się nie zdecydowaliśmy, bo wiadomo cebula mocno we krwi :) Jednak z perspektywy czasu, prawdopodobnie chcielibyśmy zobaczyć ten spektakl.
Obok Careweca znajduje się kolejne historyczne wzgórze - Trapezitsa.

W miesiącach letnich i gdy temperatura wynosi nie więcej niż 35 stopni Celsjusza, można na niego wjechać znanym z Włoch Funicolarem. Taka przyjemność wraz z zwiedzaniem pozostałości twierdzy kosztuje 16 lewa. Z tego powodu jest ona jedną z najdroższych atrakcji w mieście. Szczerze mówiąc biorąc pod uwagę widok na to wzgórze, nie zachęcało do odwiedzin. Choć być może był to przejaw dużej ignorancji z naszej strony.


Co my tam mamy jeszcze?

  • Piękną starówkę do zwiedzania z domem projektu słynnego bułgarskiego architekta Kolo Ficheto;

  • Wodospad;

  • Znaną z instagrama huśtawkę;

  • Park miniatur z najbardziej znanymi bułgarskimi budynkami;

  • Tarasy widokowe;

  • Ulicę artystów

  • Dom Sarafkiny

  • Muzeum więziennictwa

  • Przytulna, autentyczna ulica gen. Gurko


Uliczka w wiosce Arbanasi w Bułgarii
Arbanasi

Tych miejsc nie zdążyliśmy odwiedzić, gdyż zwyczajnie brakło nam czasu. A dlaczego? Ponieważ zwiedzanie zaczęliśmy od wioski Arbanasi. Oddalone tylko o 4 km od Veliko Tarnovo. Prawdopodobnie póki co jest to najładniejsza wioska w Bułgarii, którą widzieliśmy.


Nie da się ukryć w niej turystycznego sznytu, niemniej możemy liczyć tam na miłe chwile spacerując brukowanymi uliczkami wśród zadbanych domów pochodzących z epoki bułgarskiego odrodzenia. Niektóre z nich są dostępne do zwiedzania.


Można tutaj liczyć również na wspaniałe widoki w kierunku Veliko Tarnovo, ponieważ wioska jest położona wyżej.


Co jeszcze w okolicy?

  • Nicopolis ad Istrum – rzymski klejnot, który znajduje się w odległości 20km od Veliko Tarnovo. Podobno można się przespacerować fragmentami dobrze zachowanych rzymskich dróżek/ulic. W większości znajduje się w ruinie, niemniej chcemy się tam wybrać, żeby zobaczyć oczami wyobraźni jak to miasto mogło wyglądać w przeszłości i cofnąć się w czasie. Bardzo nam się podoba w Bułgarii, że jest tutaj tyle pozostałości śladów rzymskich, że nie trzeba jechać do Włoch, aby spróbować poczuć klimat takiej rzymskiej prowincji.

Mamy nadzieję, że wybaczycie, iż wspominamy o miejscach w których osobiście nie byliśmy. Chcemy jednak potraktować ten wpis trochę jako takie publiczną obietnicę/wezwanie do odwiedzenia tych miejsc i wyrobienia sobie własnej perspektywy. Przyznacie, że ile osób odwiedza dane miejsce, tyle jest doznań, wrażeń.


Nie traktujcie tego wpisu jako przewodnika po Veliko Tarnovo. Bardziej jako zapowiedź szerszego materiału, który zamierzamy napisać. Spróbujcie dać się zaprosić do odwiedzenia tego miasta. Chętnie skonfrontujemy z Wami, Wasze wrażenia.


Pyrsk! ( cześć po Śląsku )


 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)

Blogi takie jak ten, mogą się tylko utrzymać ze wsparcia czytelników, przeglądających.

Serdecznie dziękujemy!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page