top of page

"Нагоре към слънцето": Idź w stronę słońca

Zaktualizowano: 16 sie 2023

Krótki przewodnik o szlaku "Екопътека: Нагоре към слънцето". Wszystko co potrzebujesz wiedzieć.


Jedną z cech Bułgarii, która przyciąga turystów, ekspatów jest przyroda. Wystarczy wyrwać się z ośrodka miejskiego, aby cieszyć swoje oko pięknymi widokami, zapachem ziół, ciszą i spokojem.

Takim miejscem jest "Екопътека-Нагоре към слънцето", którą gdyby ktoś mnie poprosił o przetłumaczenie nazwałbym: Szlak-"Idź w stronę słońca".


Spis treści:


Trasa znajduje się w tzw. Bałkańskim Tetewenie, 111km od Sofii i zajmuje ok. 1.40h drogi od stołecznego miasta Bułgarii.

Szlak zaczyna się w tym miejscu na ostatnim zakręcie przed wsią Babintsi. Miejsca tam jest niewiele, na 3/4 samochody maksymalnie. Droga, która prowadzi do niego zawiera parę wywijasów. Na postoju, zalecamy użycie funkcji asystenta parkowania, gdyż łatwo można przepaść a i same manewry na ostrym zakręcie mogą dostarczyć emocji.

Szlak zaczynamy na wysokości 989m n.p.m, a szczyt Cherven Wrych ma 1222m n.p.m.. Długość szlaku to 3km, czas przejścia ze spokojnym robieniem zdjęć i przystankami wynosi 2h w jedną stronę.


Początek


Początek tak naprawdę jest najtrudniejszy. Jest bardzo kamienisty, lekko stromy i trzeba się powyginać momentami. Pewną trudnością może się okazać stado kóz, które zablokuje nam drogę i pies pasterski, który bardzo przykłada się do swoich obowiązków.


Środek


punkt widokowy na szlaku Нагоре към слънцето
1 punkt widokowy


Idąc dalej dochodzimy do jednego z charakterystycznych elementów tego szlaku, rozległej przełęczy będącej piękną i zieloną łąką, która się znaduje między dwoma lasami. Tutaj znajdziesz altanę, w której możesz odpocząć. Oferują również panoramiczne widoki na sąsiednie szczyty Острич(Ostricz) 1069 м и Трескавец( Treskavec) 1151 м.


Kontynuując spacer dochodzimy do następnego elementu infrastruktury, мałej wieży widokowej z której to kolejny raz dziś podziwialiśmy krajobraz. Odnośnie stanu technicznego wieży trzeba uczciwie przyznać, że trzeba uważać. Gdy znaleźliśmy się tam, na schodach brakowało jednego szczebla. Minięcie go nie było jednak, co ważne, żadnym sportem ekstremalnym. :)


W tym miejscu kończy się też dobre oznakowanie szlaku i dawki emocji dostarczy nam znalezienie drogi, aby kontynuować spacer w stronę słońca. Droga jest na tyle wydeptana, że można dreptać do następnego punktu. Co dalej?Koniec szlaku


Jeśli się nie zgubimy:), to wejdziemy na bardzo duże polany paproci. Będąc w listopadzie, trafiliśmy na ich piękny, ceglany kolor. To cegła prawda? :)

Szczyt, który widzimy w oddali nazywany jest Червен Връх (Cherven Vrych), a to dlatego, że przy zachodzie słońca jego skały mienią się na czerwony kolor, stąd nazwa- Czerwony Szczyt.


Przez chwilę możemy się poczuć jak na angielskich klifach (mały problem to brak wody), które naprawdę robią wrażenie.

Prawdziwą truskawką na torcie jest platforma widokowa, z której rozpościera się bardzo szeroki punkt panoramiczny do obserwacji. Widok jest na rzekę Бели Вит(Beli Wit), miasto Тетевен( Teteven) i szerokie pasmo Centralna Stara Płanina.


Do zobaczenia na szlaku! Pyrsk!

 
Przydatne informacje:

Odległość od Sofii ok. 111km

Parking na 3/4 samochody

Stopień trudności: 2/6 Dla każdej grupy wiekowej

Ze względu na kamienisty początek zalecane obuwie górskie

Nie ma wodopojów po drodze. Pamiętaj o nawodnieniu

Są miejsca na ognisko, odpoczynek.

Zabierz proszę śmieci ze sobą.

 

Jeśli uważasz, że treść może być Tobie przydatna, to możesz postawić nam kawę :)79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page