top of page

Co robić w Burgas?

Zaktualizowano: 16 sie 2023

Dziś zabierzemy Was w podróż do miejsca przepełnionego historią, gdzie zaznacie relaksu godnego wielkich Sulejmanów czy imperatorów rzymskich. To wszystko jest możliwe w okolicy Burgas, tuż nad wybrzeżem Morza Czarnego. Mowa o Aqua Calidae.


Wydaje się, że jest to stosunkowo nowa atrakcja na mapie Burgas. Można spotkać się z opiniami, że nie jest to miejsce, które trzeba odwiedzić podczas pierwszego pobytu nad morzem bułgarskim. Wiecie jak to jest, wszystko zależy od człowieka. My osobiście byliśmy zachwyceni tym miejscem i wydaje nam się, że naprawdę warto tutaj wpaść.


Spis treści:

Odkryj oazę spokoju na brzegu Morza Czarnego - luksusowe spa w Burgas. Relaks, odnowa i harmonia dla ciała i duszy. Zapraszamy do naszego bloga
Łaźnia Sulejmana I Wspaniałego

Historia Aqua Calidae


Jaka jest historia Aqua Calidae? Nie będziemy tutaj pisać o mitologiach i legendach, ponieważ, ogólnie rzecz biorąc, nie jesteśmy ich fanami. Jednak faktycznie to miejsce, według wielu źródeł, było już wykorzystywane przez Traków. Jako źródła skorzystamy tutaj z historii opisanej na oficjalnej stronie Aqua Calidae.


Czasy Rzymskie.

Rzymski poeta Juwenalis powiedział "Mens sana in corpore sano", co jest tłumaczone jako "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Faktycznie łaźnie były wykorzystywane zarówno do celów higienicznych, leczniczych, jak i do różnych aktywności społecznych.

Początek budowy łaźni przypada na okres cesarza Nerona, ale dla rozwoju regionu bardzo przyczynił się cesarz Trajan, który był znanym wielbicielem wód leczniczych.

Ze względu na ataki okolicznych narodów, cesarz Justynian I otoczył łaźnie murem, aby zapewnić bezpieczne leczenie w łaźniach. Do dnia dzisiejszego możemy obserwować pozostałości tych czasów, w fragmentach murów. Z czasów rzymskich pochodzi również nazwa, Aqua Calidae, co oznacza "gorące źródła".


Państwo Bułgarskie.

Po jego powstaniu miasto zmieniło swoją pierwotną nazwę na Therma albo Thermopolis. Na początku XIII wieku zostało zdobyte i doszczętnie zniszczone przez Henryka z Flandrii i popadło w niełaskę, aż do nadejścia lepszych czasów.


Czasy Sulejmana.

Do Sulejmana I Wspaniałego dotarła sława tych miejsc, znanych z leczniczych wód. Udało mu się wyleczyć z jednej z chorób, i w podzięce za wyleczenie nadał wiele praw, które pomogły w rozwoju okolicy. Łaźnia Süleymana została zbudowana w XVI wieku na centralnym korpusie starożytnej i średniowiecznej łaźni Aqua Calidae.


Aqua Calidae dziś


Jak wygląda Aqua Calidae obecnie?

Obiekt składa się z trzech części. Pierwsza część to odrestaurowana pieczołowicie i urządzona w stylu osmańskim łaźnia Sulejmana. Starano się podejść z szacunkiem do tego miejsca i naprawdę można to zauważyć. Nie jesteśmy ekspertami w architekturze osmańskiej, więc wydaje się nam, że naprawdę tak jest. Co ciekawe, w samej łaźni naturalne światło wpada do środka przez kopułę.

W samej łaźni moźna zobaczyć projekcję 3D, która nam pokazuje historię tego miejsca, z ciekawym finałem :) Spokojnie, nie będzie spoiler alert. :)


Druga część, to demonstracyjna łaźnia rzymska, która została otwarta w październiku 2022 roku, co stanowi całkiem nową atrakcję w regionie Burgas i pomaga nam odpowiedzieć na pytanie: co robić w Burgas?

Część demonstracyjna kompleksu prezentuje zwiedzającym typową kąpiel, charakterystyczną dla epoki Cesarstwa Rzymskiego. Na terenie znajduje się również kącik rodzinny z basenem dla dzieci, łaźnią parową, sauną, prysznicami i działa na zasadzie nowoczesnych ośrodków SPA.


Strefa spa obejmuje ciepły basen mineralny o temperaturze 36 stopni. Znajdująca się tu woda mineralna z właściwościami leczniczymi. Centrum zostało zbudowane w celu zademonstrowania aranżacji łaźni rzymskich i nie pozbawia zwiedzających wygód znanych dla typowych SPA.


3 część obejmuje zwiedzanie ruin łaźni z czasów rzymskich, eksponaty muzealne, to co udało się znaleźć podczas prac archeologicznych, które nadal trwają w tym miejscu.


Wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich w Aqua calidae w Burgas
Aqua Calidae dziś


Informacja praktyczna


Jak dojechać?

 • Miejsce to znajduje się około 14 kilometrów na północny zachód od centrum Burgas, pomiędzy wioskami Vetren i Banevo, obecnie dzielnicami Burgas. Miejsce to najlepiej odwiedzić w drodze do lub z morza.

Jakie ceny?

 • Zwiedzanie „Łaźni Sulejmana Wspaniałego” z projekcją 3D- 6 leva

 • Część muzealna, ruiny plus projekcja 3D w Łaźni Sulejmana- 16 leva

 • Łaźnia rzymska: 1 godzina- 10 leva, 3h- 20 leva

Godziny otwarcia:

 • Zima (od 1 listopada do 31 marca): poniedziałek-niedziela - 8:30 - 17:30

 • Lato (od 1 kwietnia do 31 października): poniedziałek-niedziela - od 8:00 do 20:00.

 • Projekcje 3D:

- zima: poniedziałek-niedziela, o każdej pełnej godzinie od 09:00 do 17:00

- lato: od poniedziałku do niedzieli, o każdej pełnej godzinie od 10:00 do 18:00


Parking:

 • Bezpłatny :)

Co zabrać ze sobą do łaźni?

 • - zmienne obuwie

 • -ręcznik

 • -czepek

Jakie są przeciwskazania?

 • Przeciwwskazaniami do balneoterapii są: choroby zakaźne, choroby w aktywnym stadium, choroby onkologiczne, HIBS - zaburzenia rytmu, tyreotoksykoza, padaczka.

 • W wodach mineralnych najlepiej jest przebywać najdłużej 20 minut.


Podsumowanie


Co robić w Burgas? Jedan z opcji to Aqua Calidae
Łaźnia Sulejmana I Wspaniałego- Aqua Calidae w Burgas

Nasz dialog:

Jak było?

- Fajnie.

A trochę więcej?

- Bardzo fajnie.


Nie jestem pewien, czy to podsumowanie Wam wystarczy, ale naprawdę było fajnie. Jeśli ktoś lubi klimaty SPA, balneologii, historii to miejsce jest dla niego. Można niezwykle uruchomić swoją wyobraźnię i poczuć się jak Sulejman czy Cesarz Rzymski. Obsługa jest bardzo miła, chętnie pomaga, mówi w kilku językach. Sama projekcja 3D w Łaźni Sulejmana, może zostać puszczona w języku polskim.

Jeśli się nie było jeszcze w Turcji, można tutaj zaznać odrobinę orientu :)

Wydaje nam się również, że warto poprzez wizytę poprostu docenić starania lokalnych ośrodków o wykorzystania tego miejsca z poszanowaniem historii. A sama historia, zasługuje po prostu na uwagę.

 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Napisanie tego postu zajęło ok 4h plus czas spędzony na podróż.

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę. :)

postaw kawę

Blogi takie jak ten, mogą się tylko utrzymać ze wsparcia czytelników, przeglądających.

Serdecznie dziękujemy!53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page