top of page

Nesebyr

Spis treści:


Nessebar wschód słońca

Zapraszamu do fascynującej podróży przez historię i uroki Nessebaru – wyjątkowego miasta leżącego nad Morzem Czarnym. Odkryjemy tajemnice przeszłości w historii Nessebaru, zanurzymy się w urokach Starego Nesebyru i zgłębimy piękno jego zabytków. Przeprowadzimy wirtualny spacer po turystycznych atrakcjach oraz powiemy jak można się dostać do Neseberu. Zapraszamy do odkrywania tego bułgarskiego skarbu.


Historia Nessebaru

Jaka jest historia Neseberu?

Nesebyr jest uznawane jako jedno z najstarszych miast w Europie, założone ponad 3200 lat temu. Położone na małym półwyspie, było starożytną Mesambrią, z bogatymi portami i aktywnym handlem. Greccy koloniści w VI w. p.n.e. przyczynili się do rozwoju miasta, które stało się grecką polis z murami twierdzy, świątyniami i teatrem.


Miasto miało znaczenie gospodarcze i kulturalne, biło własne monety i utrzymywało stosunki handlowe. Po zdobyciu przez Rzymian w 72 r. p.n.e. stało się częścią Cesarstwa Rzymskiego, zachowując swój status handlowy i religijny.


W średniowieczu, miasto przeżywało rozwój pod władzą bułgarską, rozbudowując kościoły i klasztory. Po okresie bizantyjskim, znalazło się znowu w rękach bułgarskich. Znaczący okres to rządy cara Iwana Aleksandra, kiedy powstały nowe kościoły i klasztory.


Miasto było centrum kulturalnym z licznymi kościołami. W XV w. dostało się pod panowanie osmańskie, ale życie gospodarcze i kulturalne trwało nadal, z budową kościołów i malowaniem ikon.


Nesebyr zachowało wiele zabytków, zwłaszcza z XIII-XIV wieku. W XIX w. nastąpił okres renesansu bułgarskiego, zachowując charakterystyczne domy.

Obecny, turystyczny charakter miasta został ukształtowany wraz z powstaniem w 1959 kurortu w Słonecznym Brzegu.


UNESCO Nessebar

Nesebyr, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Decyzja ta wynikała z bogatej historii miasta, sięgającej starożytności, oraz zachowanych w nim unikalnych zabytków, które dokumentują różnorodne fazy rozwoju cywilizacji na tym obszarze.


Miasto Nesebyr posiadało strategiczne znaczenie jako port handlowy i ośrodek kulturowy w okresie greckim, rzymskim i bizantyjskim. Zachowane ruiny, starożytne mury obronne oraz liczne świątynie stanowią nie tylko materialne świadectwo dawnych cywilizacji, ale także umożliwiają zrozumienie kulturowego i handlowego wymiany, jaka miała miejsce na tym obszarze na przestrzeni wieków.


Inskrypcja Nesebyr na liście UNESCO podkreśla znaczenie miasta jako wyjątkowego świadka historii regionu Morza Czarnego oraz jako źródła wiedzy o starożytnych kulturach i ich wpływie na dzisiejszy świat.


Co jest wyjątkowego w Starym Nesebyrze?

Nessebar...Większość jest zachwycona tym niewątpliwie ładnym miastem. Na bułgarskim wybrzeżu toczy pewną rywalizację z Sozopolem. Jednak mam z nim pewien problem. Widziałem go podczas pandemii, kiedy to ruch turystyczny był dużo mniejszy, jak i aktualnie w 2023 roku. Jak w większości niezwykle popularnych kierunków podróży, można odnieść zupełnie odmienne wrażenie w erze post-pandemicznej.


Co czyni Nesebyr wyjątkowym? Wg mnie wyjątkowym na bułgarskim wybrzeży czyni położenie na półwyspie, stare bułgarskie domy w stylu odrodzeniowym, uważny turysta może zauważyć jak mieszały się kultury w tym mieście i nadal w jego architekturze można zauważyć ślady trackie, rzymskie, greckie, bizantyjskie, tureckie czy bułgarskie.Nessebar o zachodzie słońca

Nessebar: Co zobaczyć?

Najlepszym momentem na odkrywanie uroków Nesebyru jest wczesny poranek, gdy ulice są jeszcze ciche i spokojne, co umożliwia swobodne podziwianie miasta, a większość turystów jest wówczas na plaży :) Wieczorem atmosfera zmienia się diametralnie, gdy miasto ożywa, a tłumy ludzi zapełniają ulice. Wtedy także mieszkańcy i turyści relaksują się w restauracjach, kawiarniach i oddają się zakupom. Zachęcam do zwiedzania Nesebyru szczególnie w porannych godzinach, aby uniknąć tłumów.


Co zobaczyć zatem?


Zabytkowy młyn

Mimo że Nesebyr jest oddalone o tysiące kilometrów od Holandii, to symbolizuje go wiatrak. Wszyscy znamy ten znajdujący się na przesmyku między Starą a Nową częścią miasta. Choć najsłynniejszy młyn nie jest autentyczny, odtworzono go w latach 40. XX wieku na miejscu poprzedniego, zniszczonego przez trzęsienie ziemi za czasów osmańskich. Ten trzykondygnacyjny budynek miał pomieszczenia dla rodziny młynarza oraz miejsce pracy na najwyższym piętrze, do którego prowadzą solidne schody.


Ruiny teatru antycznego


Promenada

Zachęcam do spaceru promenadą, która obejmuje wybrzeże i starówkę. Z tej trasy możemy podziwiać malownicze widoki na linię brzegową i starówkę, szczególnie o zachodzie słońca.


Nessebar – klimatyczne uliczki

Największym urokiem Nesebyru są nie muzea ani kościoły, lecz labirynt wąskich brukowanych uliczek, malownicze parki i oryginalne, kolorowe bułgarskie domy.


Kamienne dolne kondygnacje pełniły rolę piwnic winnych, magazynów i składów. Okna na wyższych piętrach były wąskie i rzadkie, by zachować chłód i chronić towary przed światłem.

Wykusze na wyższych piętrach były konstrukcją pozwalającą uniknąć wysokich podatków od ziemi. Drewniane drugie piętra wznoszono nad kamieniami pierwszego piętra, tworząc przewieszone nad ulicą konstrukcje.

Drugie piętra służyły jako mieszkania i były przeważnie z drewna. Otwarte, szerokie okna zapewniały wentylację i światło, a wnętrza były urządzone na biało, zachowując naturalny kolor drewna na suficie.

Dziś w Starym Nesebyrze można zobaczyć ponad 100 odrestaurowanych renesansowych domów.


Mieszkańcy Nesebyru dbają o wyjątkowy wygląd miasta, starając się wyróżnić spośród innych. Wąskie, cieniste uliczki oraz małe plaże zapewniają ukojenie przed upałem. Wieczorne spacery pod romantycznym oświetleniem ukazują detale i tworzą magiczną atmosferę.


Restauracje i kawiarnie tętnią życiem, a uliczki pełne są turystów, miejscowi starają się zachować autentyczność swoich miejsc. Sklepy z pamiątkami oferują bułgarskie wyroby rękodzielnicze, wina i kosmetyki różane, stanowiąc istotny element turystycznej atmosfery miasta.


Nessebar
Nessebar

Port rybacki w Nesebyrze

Warto zobaczyć Stary Nesebyr takim, jakim był od samego początku, nie tylko jako kurort turystyczny. Większość mieszkańców zajmowała się rybołówstwem morskim, podobnie jak ich przodkowie od ponad 2500 lat. Od czasów starożytnych Greków głównymi ośrodkami rybołówstwa morskiego były miasta Apollonia (obecnie Sozopol) i Mesemvria (obecnie Nesebyr). Złowione ryby eksportowano do Grecji i Rzymu.


W północnej części starego Nesebyru znajduje się wyremontowany port, z którego korzystają lokalni rybacy oraz organizatorzy wypraw wodnych. Jest to odcinek wału przystosowany do cumowania łodzi i małych jednostek pływających, z dwoma pomostami tworzącymi niewielką zatoczkę chronioną przed silnymi falami.


Z portu w Starym Nesebyrze odpływają małe łodzie wycieczkowe do Sweti Włas i Słonecznego Brzegu. Tutaj można również zarezerwować romantyczną wycieczkę łodzią wzdłuż wybrzeża lub po prostu usiąść na brzegu, obserwując pracę rybaków.


Plaże w Nesebyrze

W Nesebyrze znajdują się dwie główne plaże, zarówno dzikie, jak i krajobrazowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Jedna z plaż w Nesebyrze łączy miasto ze Słonecznym Brzegiem. Jest to szeroka plaża z drobnym piaskiem, na której znajdują się zarówno wyposażone w leżaki i parasole sekcje, jak i bezpłatne strefy plażowe. Druga plaża na południu miejscowości wypoczynkowej Nesebyr również ma drobny piasek i oferuje zarówno płatne fragmenty, jak i odcinki bezpłatnej plaży. Na końcu znajduje się plaża nudystów i nad nią, na klifie świetna miejscówka dla kamperków :)

Transport

Nesebyr jako popularny kurort nad Morzem Czarnym w Bułgarii, znajduje się około 40 km od Burgas, 98 km od Warny i 410 km od Sofii. Możliwości przemieszczania się w mieście są różne, najwygodniej jest korzystać z samochodu, ze względu na autostradę do Burgas. Istnieje także dobra komunikacja autobusowa z większymi miastami. W sezonie letnim mogą wystąpić korki. Autobusy łączą Nesebyr z Słonecznym Brzegiem, Rawdą i Własem. Brak stacji kolejowej, najbliższa jest w Burgas. Z lotniska w Burgas można znaleźć bezpośredni transport do Nesebyru i okolic. W Nesebyrze dostępne są mini-pociągi czy taksówki, który dostaniemy się w wybrane miejsce.


Podsumowując, Nesebyr to miejsce, gdzie historia i współczesność splatają się w niesamowity sposób. historia Nessebaru ukazuje korzenie tego miasta, a stary Nesebyr przenosi nas w czasie, pozwalając odkryć urok uliczek i zabytkowych budowli. Niezapomniane turystyczne atrakcje" i dogodny transport Nessebaru tworzą pełne kontrastów doświadczenie. Dlatego właśnie Nesebyr powinno znaleźć się na Twojej liście podróży – tu przeszłość i teraźniejszość łączą się, by stworzyć wyjątkowe miejsce, które czeka na Ciebie z otwartymi ramionami. Podziel się w komentarzu Twoją historią tego miasta :)

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page