top of page

Atrakcje i Spa w Okolicy Burgas


Jeśli planujesz wyjazd do Bułgarii i zastanawiasz się, co robić w Burgas i jakie są najciekawsze atrakcje i spa w okolicy Burgas? Mamy dla Ciebie doskonałe propozycje. Oto dwa miejsca, które skradły nasze serca: Baseny Solne w okolicy Burgas oraz wyjątkowe "Spa Sulejmana".


Spis treści:


Naszą wycieczkę zaczynamy na basenach solnych w Burgas i na nich się skupimy w tym tekście. Jest to SPA na otwartej przestrzeni, w których możemy zażyć kąpieli solnych czy w ługu. Obiekt cieszy się sporym zainteresowaniem, niektóre biura podróży organizują tam swoje wycieczki.


Kwestie techniczne/ informacje praktyczne:

1. Ile kosztuje parking?

Parking na miejscu kosztuje 2 leva za godzinę

2. Jaka jest cena wejściówki?

Bilet wstępu: Aktualna (2023) cena wejścia na teren Basenów Solnych wynosi 5 leva.

3. Jakie są godziny otwarcia?

Baseny są czynne od 8:00 do 19:30, jednak pamiętaj, że obiekt zamyka się o godzinie 20:00.

4. Jak dotrzeć?

Samochodem, pieszo/rowerem z Morskiej Gradiny w Burgas. Wzdłuż morza prowadzi świetna ścieżka rowerowa, więc wtedy już będzie full zdrowotnie :)


Jak tam jest na tych Solankach? :)

Gdy my byliśmy tam w lipcu woda była przyjemnie ciepła. Sama woda jest dosyć płytka, choć nawet jakby była głębsza to i tak, ze względu na zasolenie trzeba by było się postarać, aby się tam utopić :) Sam ług jest również bardzo przyjemny, ale żeby w pełni się zrelaksować najlepiej wziąć ze sobą poduszkę. Wtedy tylko leżymy, odpoczywamy, zdrowiejemy i się cieszymy :) Można również obrzucić kogoś błotem i może to dać pewną przyjemność :)


Na co pomaga ług czarnomorski?

Nie będę tu kręcił, bo to za mądre rzeczy dla mnie. :) Podam wprost z tablicy informacyjnej:

„Ług czarnomorski ma potwierdzone działanie lecznicze, wspomagając leczenie i profilaktykę wielu schorzeń związanych z narządem ruchu, stanami zapalnymi, ranami skóry, żylakami, a także pomagając przy artrozie, artretyzmie, zapaleniu ścięgien i pochwy, dyskopatii oraz problemach związanych ze stawami.W ługu dobrze jest przebywać nie dłużej niż 20-30 minut, aby nie przeciążać serca”


Zastanawiasz się, skąd pochodzi różowy kolor kryształków soli?

Wg informacji podanej na oficjalnej stronie zarządcy tego miejsca:

„Kwiaty soli” zawierają naturalny jod i beta-karoten, który jest tworzony przez jednokomórkowe algi i nadaje kryształkom różową barwę.

To jest naprawdę zdumiewające, że w takim ciężkim środowisku mogą żyć jakieś organizmy. W zasadzie, dużo by można się od tych alg nauczyć odnośnie wytrwałości w niełatwym otoczeniu.


Błoto.

Kolejnym etapem naszej przygody jest kąpiel w leczniczym błocie. Smarujemy prawie całe nasze ciało, czekamy grzecznie, aż błotko wyschnie i wtedy udajemy się w kierunku morza i się tam zanurzamy :) Naprawdę pobyt tam, dał nam dużą przyjemność i relaks.


Znowu podam informację z tablicy, na co pomaga:

„Leczące błoto jest produktem osadowym zamkniętego słonego jeziora, jest czyste i jednorodne, ma kolor od ciemnoszarego do czarnego i pachnie siarkowodorem z wielu gnijących mikroorganizmów. Zawiera składniki nieorganiczne, takie jak krzemiany, piaski, gips, związki żelaza i glinu, różne wodorotlenki i sole. Kompozycja ta powstawała przez tysiąclecia z rozkładu organizmów jednokomórkowych, alg, ryb, krabów, skorupiaków.


Jeden centymetr leczniczego błota powstaje w ciągu minimum jednego roku. Istotą terapii borowinowej jest kompleksowe oddziaływanie na cały obwodowy układ nerwowy. Jego właściwości termiczne rozszerzają naczynia i otwierają nowe naczynia włosowate. Zmniejsza to obrzęk i ból, goi i usuwa blizny po ranach, usprawnia procesy wymiany i regeneracji. Poza działaniem leczniczym błoto upiększa i odmładza, ponieważ wapń, jod, fosfor itp. przenikają przez skórę. Leczy prawie cały zakres chorób skóry, artretyzm, przepukliny dysków, problemy ginekologiczne, zapalenie splotu.”


Na co uważać?

Ze względów odpowiedzialności za to co się piszę w internecie musimy jednak poinformować o pewnych faktach


  1. Ług nie może się dostać do oczu

  2. Osoby o kruchym sercu muszą uważać, ponieważ może obciążać ten narząd.

  3. Lepiej nie ubierać się w najnowszy strój kąpielowy. Właściwości mogą uszkodzić nasze ubranie.

  4. Nie stosować ługu i błota leczniczego na czczo, bezpośrednio po posiłku lub po spożyciu alkoholu!


Przydatna informacja:

  • Dobrze jest zabrać ze sobą drobne monety z levami w celu wejścia przez bramki, skorzystania z przebieralni itp.

  • Na terenie obiektu znajdziemy drewniane barierki, na których możemy powiesić plecak czy ubranie

  • Przed kąpielą lepiej nie nakładać na siebie kremu z filtrem, ponieważ efekt może być nie satysfakcjonujący


Wczoraj i dziś

Jaka jest historia tego miejsca i jak to wygląda dziś?

Historia pozyskiwania soli morskiej z jezior wybrzeża Morza Czarnego posiada długą tradycję. Już od XVIII wieku sól była wydobywana w skali przemysłowej z jeziora Atanasowo.


"CHERNOMORSKI SOLNICITSI" jest jednym jednym z najstarszych przedsiębiorstw tego typu w Bułgarii. Jego początki sięgają 1906 roku, kiedy została zainicjowana budowa obiektów w okolicach wsi Atanasovo (aktualnie znanej jako osada „Izgrev” w Burgas). W 1908 roku osiągnięto wydobycie pierwszych 6000 ton soli. Przez ostatnie 100 lat firma kontynuowała swój rozwój, stale modernizując swoje działania.

Dane zaczęrpnąłem ze strony przedsiębiorstwa.


Jak to wygląda dziś?

Jeśli myślimy pod względem SPA z naszej wyobraźni, możemy doznać pewnego szoku, ponieważ tam ciągle jest pozyskiwana sól czy ług. Otoczenie ma klimat raczej surowy zatem, niemniej dodaje to pewnego kolorytu miejscu.


Co zrobić po wszystkim?

Możemy udać się do lokalnego baru przy samych solankacj i delektować się piwkiem z cacą.


Podsumowanie

My byliśmy tam na zaproszenie naszych przyjaciół z kanału Orient Explorer i możecie zobaczyć w wersji wideo jak tam jest pod tym linkiem: LINK

Wrażenie mamy jak najbardziej super i chętnie byśmy tam wrócili, jak i śmiało możemy zarekomendować wizytę w tym miejscu, jeśli lubicie klimaty SPA.


 

Przydały się informacje? : )

Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.

Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)

 

Napisanie tego postu zajęło ok 5h.

Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)

Blogi takie jak ten, mogą się tylko utrzymać ze wsparcia czytelników, przeglądających.

Serdecznie dziękujemy!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Nesebyr

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page